Footballl Playoff Scores – Week 1

uil-football-playoffs-360x220

UIL Texas statewide football scores, TAPPS area scores

 

CLASS 6A DIVISION I BI-DISTRICT

REGION I

Amarillo Tascosa 66, EP El Dorado 40

Odessa Permian 49, Arlington Bowie 12

Denton Ryan 56, Plano East 33

Grand Prairie 24, Trinity 21

Amarillo 44, EP Montwood 27

Arl Martin 76, Midland 18

Allen 50, TC Nelson 14

DeSoto 35, Coppell 31

REGION II

Dallas Skyline 21, Dal Lake Highlands 10

Belton 64, Garland Rowlett 51

RR Cedar Ridge 47, Austin Bowie 17

Humble Atascocita 32, Klein Collins 27

N. Mesquite 56, Irving MacArthur 25

Killeen Shoemaker 10, Sachse 7

Austin Westlake 35, Round Rock 14

The Woodlands 16, Klein Oak 7

REGION III

Houston Cypress Falls vs. Houston Nimitz

Katy Cinco Ranch (9-1) vs. Bellaire (5-5), 1 p.m. Sat., Rhodes Stadium, Katy

GP North Shore 52, Pasadena Dobie 17

LC Clear Springs 28, Alief Taylor 24

Hou. Eisenhower (7-3) vs. Cypress Fairbanks (6-4), 6 p.m. Sat., Thorne Stadium

Houston Lamar 38, Katy Morton Ranch 17

Pearland 32, Beaumont West Brook 0

Dickinson 31, Hou Alief Elsik 28

REGION IV

Converse Judson 40, SA Churchill 13

SA O’Connor 24, SA Southwest 21

Laredo United 63, LJ Juarez-Lincoln 13

Weslaco 49, Los Fresnos 28

Smithson Valley 17, San Antonio Reagan 7

SA Stevens 43, San Antonio East Central 6

McAllen Memorial 27, Laredo United So. 24

Harlingen 60, Edinburg Economedes 7

CLASS 6A DIVISION II BI-DISTRICT

REGION I

EP Americas 35, Lubbock Monterey 28

San Angelo Central 45, Arlington 28

Denton Guyer 41, Hebron 26

Southlake Carroll 37, Cedar Hill 33

El Paso Eastwood 47, Wolfforth Frenship 40

Arlington Lamar 39, Abilene 33

FM Marcus 57, Keller Fossil Ridge 14

Mansfield 45, Colleyville Heritage 22

REGION II

Dallas Jesuit 42, Mesquite Horn 21

Rockwall 67, Copperas Cove 35

Pflugerville Hendrickson 64, Austin High 13

Spring 28, The Woodlands College Park 10

Highland Park 38, Irving Nimitz 12

Waco Midway 41, Garland 20

Austin Lake Travis 48, Pflugerville 0

Spring Westfield 35, Humble Kingwood 14

REGION III

Hou Cypress Ranch 44, Hou. Memorial 13

Katy 77, Houston Westside 0

Pearland Dawson 37, LaPorte 10

Friendswood 27, FB Hightower 24

Cypress Creek 34, Houston Davis 32

Hou. Reagan (8-1) vs. Hou. Strake Jesuit (6-4), 7 p.m. Sat., Delmar Stadium

Manvel 71, Channelview 21

LC Clear Creek 63, Fort Bend Travis 10

REGION IV

Cibolo Steele 62, San Antonio MacArthur 13

SA Brennan 44, CC King 17

Del Rio (7-3) vs. LaJoya Palmview (4-6), 2 p.m. Sat., Del Rio

Weslaco East 21, Brownsville Memorial 20

Schertz Clemens 54, SA Johnson 51

SA Northside Brandeis 49, CC Carroll 21

McAllen (5-5) vs. Laredo Alexander (4-6), 4 p.m. Sat., McAllen ISD

San Benito 35, PSJA North 7

 

CLASS 5A DIVISION I BI-DISTRICT

REGION I

EP Chapin 32, EP Bel Air 2

Canyon Randall 21, Plainview 14, OT

Boswell (9-1) vs. Birdville (4-6), 10:30 a.m. Sat., AT&T Stadium

Burl Centennial 30, FW Arl Heights 29, OT

El Paso Del Valle 36, El Paso Andress 16

Abilene Cooper 45, Amarillo Caprock 43

Grapevine (8-2) vs. Denton (8-2), 9 p.m. Sat., AT&T Stadium

Aledo 76, FW Trimble Tech 0

REGION II

Frisco Wakeland (8-2) vs. Wylie (6-4), 2 p.m. Sat., AT&T Stadium

Rockwall-Heath 27, Carrollton Creekview 7

Mansfield Summit 35, Dallas Kimball 7

Longview 31, Lufkin 10

Wylie East 71, The Colony 48

Mesquite Poteet 40, Carr. Smith 0

Mansfield Lake Ridge 63, Dallas Samuell 12

Tyler (7-3) vs. Texarkana Texas (8-2), 2 p.m. Sat., Longview

REGION III

Temple 62, Willis 6

Stratford 59, Houston Waltrip 0

Houston King 32, Beaumont Central 31

Richmond Foster 31, Fort Bend Elkins 7

Bryan 31, Manor 21

Magnolia West 54, Houston Madison 20

Nederland (7-3) vs. New Caney (7-3), 6 p.m. Sat., Beaumont

Richmond George Ranch 55, FB Bush 14

REGION IV

Austin Vandegrift 61, Bastrop Cedar Creek 7

Lockhart 34, SA Highlands 16

Uvalde (6-4) vs. Victoria East (6-4), 4 p.m. Sat., Alamodome

Edinburg Vela 48, Brownsville Porter 21

Cedar Park Vista Ridge 44, Austin LBJ 27

San Marcos 21, SA Harlandale 18

Victoria West (9-1) vs. Laredo Nixon (5-5), noon Sat., Alamodome

Mission Memorial 33, Donna 21

CLASS 5A DIVISION II BI-DISTRICT

REGION I

El Paso Burges 29, El Paso Ysleta 23

Canyon 58, San Angelo Lake View 37

WF Rider 61, FW Dunbar 20

Everman 61, FW Wyatt 8

El Paso Eastlake 62, El Paso Bowie 14

Lubbock Cooper 26, Dumas 20

Lake Dallas 49, Brewer 14

Burleson 50, South Hills 14

REGION II

Frisco Lone Star vs. Prosper

Forney 77, Dallas Adams 44

South Oak Cliff 17, Mansfield Timberview 14

Marshall (9-1) vs. Lindale (5-5), 1 p.m. Sat., Longview

Lucas Lovejoy (7-3) vs. Frisco (8-2), 5:30 p.m. Sat., AT&T Stadium

Terrell 49, Dallas Wilson 13

Lancaster 50, Seagoville 3

Hallsville 24, Ennis 23

REGION III

A&M Consolidated 35, Waco 20

Magnolia 42, Houston Sharpstown 0

Crosby 42, Lumberton 13

FB Ridge Point 42, Port Lavaca Calhoun 35

College Station 38, Hutto 6

Houston North Forest 41, Brenham 35

Port Neches-Groves 42, Dayton 41

Angleton 21, Texas City 14

REGION IV

Cedar Park 49, Bastrop 14

Kerrville Tivy 63, San Antonio McCollum 21

Somerset 24, Gregory-Portland 17

Edcouch-Elsa 50, Roma 32

Georgetown 44, Austin Reagan 17

Boerne Champion 52, SA Sam Houston 22

Corpus Christy Calallen 41, Medina Valley 6

Mission Sharyland 45, Mercedes 35

 

CLASS 4A DIVISION I BI-DISTRICT

REGION I

Pampa 47, Clint Mountain View 13

Mineral Wells 27, Snyder 22

Andrews 48, Lubbock Estacado 21

Brownwood 29, Graham 26

Abilene Wylie 56, Burkburnett 7

Clint (6-4) vs. Borger (4-6), 7:30 p.m. Sat., Midland

Stephenville 49, Decatur 28

Levelland 52, Fabens 7

REGION II

Kennedale 65, Dallas Carter 26

Athens 59, Princeton 36

Argyle 70, Lake Worth 7

Pittsburg 35, Crandall 24

Texarkana Liberty-Eylau 48, Van 41

Sanger 55, Springtown 36

Kaufman 37, Paris 21

Alvarado 33, Wilmer-Hutchins 12

REGION III

Kilgore 62, Huffman Hargrave 26

El Campo 63, Houston Wheatley 7

Silsbee 67, Tyler Chapel Hill 46

Sealy 28, Needville 7

Navasota 52, West Columbia 16

Jasper (6-4) vs. Brownsboro (5-5), 1 p.m. Sat., Lufkin

Stafford 62, Houston Sterling 18

Carthage (7-3) vs. Bridge City (7-3), 7:30 p.m. Sat., Lufkin

REGION IV

Waco La Vega 42, Fischer Canyon Lake 10

Rockport-Fulton 55, Kingsville King 28

Liberty Hill 47, Burnet 28

Gonzales 26, Rio Grande City Grulla 21

La Vernia 70, Zapata 7

Gatesville 51, Taylor 25

La Feria 67, Beeville Jones 31

China Spring 63, Boerne 12

CLASS 4A DIVISION II BI-DISTRICT

REGION I

Iowa Park 63, Pecos 42

Godley (4-6) vs. Krum (5-5), 7 p.m. Sat., Chisholm Trail HS

Sweetwater 36, Dalhart 0

Aubrey 41, Ferris 0

Celina 63, Venus 0

Monahans 40, Bushland 14

Anna 27, Dallas Madison 16

Perryton 14, Midland Greenwood 9

REGION II

Gilmer 40, Texarkana Pleasant Grove 36

Mexia 24, Shepherd 16

Center 51, Emory Rains 14

Fairfield 61, Diboll 9

Lorena 35, Cleveland Tarkington 0

Canton 34, Gladewater 27

Coldspring-Oakhurst 28, Groesbeck 23

Bullard (7-3) vs. Atlanta (6-4), 2 p.m. Sat., Hallsville

REGION III

West Orange-Stark 63, Hou. Scarborough 0

Wharton 27, La Grange 24

La Marque 35, Liberty 6

Caldwell 28, Columbus 21

Giddings 35, Sweeny 7

Orangefield 37, Houston Worthing 28

Bellville 49, Salado 7

Hamshire-Fannett 52, Houston Kashmere 20

REGION IV

Geronimo Navarro 72, Poteet 0

Yoakum 28, Rio Hondo 0

Devine 46, Lytle 42

Cuero 48, Port Isabel 14

Sinton 41, Raymondville 8

Llano 42, Crystal City 26

Orange Grove (9-0) vs. Ingleside (2-8), 7:30 p.m. Sat., CC Calallen

Wimberley 35, Pearsall 7

 

CLASS 3A DIVISION I BI-DISTRICT

REGION I

Muleshoe 76, Slaton 25

Breckenridge 21, Brady 14

Shallowater 63, Amarillo River Road 14

Bowie 44, Clyde 40

Wall 56, Boyd 6

Brownfield (8-1) vs. Littlefield (5-5), 7 p.m. Sat., Lowrey Field, Lubbock

Brock 70, Tuscola Jim Ned 7

Denver City 34, Childress 31

REGION II

Pottsboro 28, Commerce 0

White Oak 59, Winnsboro 14

Sunnyvale 35, Van Alstyne 7

Daingerfield 41, Gladewater Sabine 35

Big Sandy Harmony 25, Redwater 21

Callisburg 29, Scurry-Rosser 14

Mineola 49, Pattonville Prairiland 0

Whitesboro 21, Caddo Mills 7

REGION III

Grandview (10-0) vs. Little River Academy (5-5), 1 p.m. Sat., Waco ISD

East Chambers 15, Palestine Westwood 14

Cameron Yoe 35, McGregor 7

Malakoff 41, Buna 14

Teague 49, Woodville 7

Rockdale 42, Comanche 27

Kirbyville 59, Kemp 14

West (9-1) vs. Troy (8-2), 7 p.m. Sat., Waco ISD

REGION IV

Luling 28, Vanderbilt Industrial 27

Goliad 29, Lyford 22

Edna 40, Universal City Randolph 7

Mathis 22, San Diego 8

Hallettsville 43, Falfurrias 6

Hitchcock 35, Marion 29

Aransas Pass 28, George West 20

Altair Rice Consolidated 35, Comfort 9

CLASS 3A DIVISION II BI-DISTRICT

REGION I

Idalou 59, Holliday 17

Colorado City 22, Reagan County 15

Cisco 48, Amarillo Highland Park 18

Coleman 75, Alpine 39

Post 51, Crane 12

Henrietta 48, Sanford-Fritch 14

Sonora 34, Ballinger 21

Eastland 47, Spearman 27

REGION II

Howe 43, Edgewood 33

West Rusk 35, Hughes Springs 7

Leonard 29, Alba-Golden 26

Omaha Pewitt 34, Winona 25

Arp 20, Hooks 13

Sadler S&S Consolidated 15, Lone Oak 0

Waskom 50, De Kalb 7

Gunter 66, Grand Saline 0

REGION III

Dublin 18, Blooming Grove 15

Corrigan-Camden 64, Trinity 28

Jarrell 47, Maypearl 25

Crockett 48, Lexington 14

Newton 56, Buffalo 7

Marlin (5-5) vs. Rio Vista (4-6), 6 p.m. Saturday, Alvarado

Franklin 45, Garrison 21

Clifton 46, Palmer 7

REGION IV

East Bernard 61, Karnes City 0

Kingsville Santa Gertrudis 24, Dilley 21

Blanco 18, Van Vleck 7

Taft (9-1) vs. Freer (3-7), 7 p.m. Saturday, Taft

Odem 43, Cotulla 18

El Maton Tidehaven 28, Stockdale 14

Hebbronville 32, Banquete 29

Boling 50, Poth 13

 

CLASS 2A DIVISION I BI-DISTRICT

REGION I

Canadian 70, Hale Center 15

Stamford (9-1) vs. Ozona (4-6), 2 p.m. Saturday, San Angelo

Panhandle 35, New Deal 31

Anson 44, Christoval 6

Windthorst 34, Forsan 12

Wellington 28, Abernathy 8

Hawley 60, Anthony 0

Stratford 42, Floydada 14

REGION II

Valley View 41, Wolfe City 14

Tolar 41, Mart 35

Clarksville 42, Bells 41

Bosqueville 34, Hico 27

Goldthwaite 42, Axtell 21

Alvord 44, Quinlan Boles 19

Crawford 53, De Leon 14

Blue Ridge 53, Bogata Rivercrest 20

REGION III

Harleton 27, Pineland West Sabine 22

Centerville 48, Grapeland 35

Shelbyville 46, Big Sandy 19

Price Carlisle 66, Anderson-Shiro 20

Alto 63, Groveton 14

Beckville 56, Gladewater Union Grove 0

Lovelady 56, Cayuga 14

San Augustine 27, Ore City 12

REGION IV

Holland 36, Harper 22

Three Rivers (6-4) vs. Weimar (7-3), 7:30 p.m. Saturday, Victoria

Mason 43, Rosebud-Lott 6

Refugio 54, La Villa 0

Shiner 68, Riviera Kaufer 0

Moody 17, Johnson City 14

Flatonia 48, Corpus Christy London 7

Junction 21, Thrall 20

CLASS 2A DIVISION II BI-DISTRICT

REGION I

Sunray 48, Sudan 19

Memphis 40, Smyer 14

Vega 49, Gruver 13

Crosbyton 21, Sundown 6

Quanah 53, Plains 0

Farwell (5-4) vs. Shamrock (5-5), 1 p.m. Saturday, Amarillo

Seagraves 56, Lockney 22

Wheeler 31, Springlake-Earth 27

REGION II

Iraan 54, Miles 0

Electra 49, Baird 14

Roscoe 68, Wink 31

Hamlin 31, Santo 24, OT

Seymour 55, Cross Plains 13

Menard 13, Eldorado 0

Albany 54, Haskell 17

Van Horn 46, Bronte 13

REGION III

Muenster 55, Meridian 25

Iola 27, Timpson 0

Hubbard 50, Celeste 0

Maud 28, Evadale 25

Tenaha 63, Colmesneil 14

Era 22, Italy 21

Normangee 64, Overton 36

Lindsay 66, Chilton 20

REGION IV

Bremond 61, Kenedy 6

Woodsboro 41, Rocksprings 20

Falls City 50, Burton 13

D’Hanis 34, Agua Dulce 0

La Pryor 52, Benavides 12

Yorktown 38, Milano 12

Bruni 47, Leakey 7

Louise 55, Granger 20

 

CLASS 1A DIVISION I BI-DISTRICT

REGION I

Happy 53, Spur 8

Meadow 52, Lamesa Klondike 39

Gail Borden 76, Anton 8

Turkey Valley 66, Nazareth 8

REGION II

Garden City 80, Robert Lee 34

Hermleigh 75, Aspermont 30

Crowell 74, Ira 28

Sterling City 67, Rankin 22

REGION III

Newcastle 36, May 22

Zephyr 72, Paint Rock 8

Rochelle (9-1) vs. Santa Anna (7-3), 7:30 p.m. Sat., May

Gordon 52, Bryson 34

REGION IV

Abbott 56, Blum 38

Savoy 77, Apple Springs 28

Chester (9-0) vs. Gilmer Union Hill (7-2), 4:30 p.m. Sat., Palestine

Milford 60, Gholson 14

CLASS 1A DIVISION II BI-DISTRICT

REGION I

Follett 68, McLean 22

Whitharral 48, Amherst 42

Southland 56, Kress 6

Lefors 74, Groom 70

REGION II

Balmorhea 60, Ackerly Sands 14

Loraine 101, Blanket 99

Rising Star 56, Blackwell 8

Imperial Buena Vista 64, Dell City 14

REGION III

Guthrie 69, Rule 22

Chillicothe 56, Throckmorton 44

Forestburg 62, Benjamin 6

Motley County 45, Lueders-Avoca 0

REGION IV

Richland Springs 70, Walnut Springs 22

Mount Calm vs. High Island

Calvert 72, Oakwood 26

Jonesboro 74, Cherokee 6

 

TAPPS FIRST ROUND

DIVISION I

Nolan Catholic (4-6) at Aryle Liberty Chr. (6-4), 2 p.m., Saturday

DIVISION II

Austin Regents 28, Arl. Grace Prep 16

FW Christian 41, Austin Hyde Park 10

DIVISION III

Grapevine Faith 52, SA Cornerstone Christian 0

Dallas First Baptist 50, Temple Christian 7

Colleyville Covenant Christian 52, Waco Reicher 15

Lake Country Christian 33, McKinney Chrisrtian 29

 

Advertisements